Vekalet ücreti hesaplama aracı, müvekkillerimizin ve meslektaşlarımızın vekalet ücretini hesaplamalarını sağlamak için oluşturulmuştur. Bu aracı kullanarak kolayca vekalet ücreti hesaplayabilirsiniz. Hesaplama sonucunda bir avukat ile görüşerek profesyonel destek almanız tavsiye edilmektedir.

Vekalet Ücreti Hesaplama Aracı

Avukat Vekalet Ücreti Hesaplama Aracı 2024 Güncel Tarife

Vekalet Ücreti Hesaplama SSS

2024 avukat vekalet ücreti ne kadar?

Vekalet ücreti belirli ve sabit değildir. Davaya, konusunun para olup olmadığına göre değişiklik göstermekte ve Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi‘nde yayımlanmaktadır.

Avukat vekalet ücreti neye göre belirlenir?

Vekalet ücreti esasında vekil ile müvekkil arasındaki sözleşmeye göre belirlenmektedir. Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi de adından da anlaşılacağı üzere vekalet ücretinin alt sınırını belirlemektedir.

Avukat ne zaman vekalet ücretine hak kazanır?

AAÜT madde 5’e göre; ”Hangi aşamada olursa olsun, dava ve icra takibini kabul eden avukat, Tarife hükümleri ile belirlenen ücretin tamamına hak kazanır.”

Davayı kaybeden avukata ücret ödenir mi?

Avukat, bir davanın sonucunu garanti edemez. Müvekkilinin haklarını en iyi şekilde savunma ve temsil etmeyi taahhüt eder. Davanın kabul veya reddi, uyuşmazlığın niteliğine ilişkindir. Dolayısıyla avukat davayı kaybetse de vekalet ücretine hak kazanır.

Avukat vekalet ücreti ödenmezse ne olur?

Avukat tarafından dava açılabilir, alacak faiziyle birlikte talep edilebilir. Avukat dilerse vekalet ücretinin tahsili için ihtiyati haciz/tedbir kararı aldırabilir.

Avukatı azletmek suç mu?

Hayır, suç değildir. Ancak haksız azil durumunda avukat, vekalet ücretinin ödenmemesi sebebiyle yasal süreç başlatabilir.

Avukatlık ücreti taksitlendirilir mi?

Bu husus müvekkil ile avukatı arasındaki sözleşmesel ilişkiye bağlıdır. Taraflar vekalet ücretinin belirli taksitlerle ödeneceğini serbestçe kararlaştırabilirler.

Avukat kazandığı davadan ne kadar alır?

Mahkemenin türüne, dava konusunun para ile ölçülebilen bir değer olup olmamasına göre değişiklik göstermekte ve AAÜT ile belirlenmektedir.

5/5 - (5 votes)

Ada Hukuk Danışmanlık Tarafından Verilen Hizmetler

Forex Avukatı  ♦ Boşanma Avukatı ♦ Yabancı Avukatı ♦ İcra Avukatı ♦ Ceza Avukatı

© 2024 · Tüm hakları saklıdır.

This is a staging enviroment